Волфрамовият електрод се използва в среда на защитен газ (хелий, аргон). По-рядко се използва при плазмено рязане и облицоване.
Волфрамовите електроди за аргоново дъгова заварка имат висока рефрактерност (3000 градуса). Произвежда се чрез уплътняване на прах. В допълнение към волфрама (точка на кипене 5800 градуса) в състава, в зависимост от марката на продукта, има оксиди:
- церий;
- торий;
- итрий;
- лантан;
- цирконий.
съдържание
- Технология на алуминиева заварка чрез полуавтоматична машина със собствени ръце
- Как да готвя тънък метален електрод. Работа с инвертор
- Кои електроди се използват за заваряване на алуминий
- Какво и как да лепираме алуминий с алуминий. Видове студено заваряване
- Марки за волфрамови електроди
- Как правилно да изострят волфрамовите продукти
- Автоматизация на процеса на смилане
Марки за волфрамови електроди
За удобство на заварчиците, не-консумиращите се електроди са цветно кодирани.
1) WP (зелен връх) – 99,5% съдържание на волфрам, за заваряване с магнезий (сплави), алуминий. Високото съдържание на волфрам увеличава стабилността на дъгата с променлив ток в хелий и аргон. Работната зона на електрода е направена под формата на заградена топка.
2) WT-20 (червен код) – добавен ториев двуокис (2%).
Захранване с постоянен ток: медни, титанови и неръждаеми, нисколегирани, въглеродни стомани. Марката е в търсенето, но торият е радиоактивен материал, когато се смила торични електроди, образува се прах, увреждащ човешкото здраве. Работната зона на заварчика се нуждае от добра вентилация. WT-20 запазват формата на електрода при всяка сила на тока, а ъгълът на заточване се променя за нуждите на заваряването.
3) WС-20 (сив връх) – добавя се цериев двуокис (2%).
Степента се използва за заваряване на стомани и сплави на директен и променлив ток. Цериев деоксид (нерадиоактивен елемент) подобрява дъговия старт и увеличава допустимите стойности на тока. WС-20 се използва за заваряване на листова стомана, тръбопроводи и орбитални тръби. Липсата на церий продукти в концентрацията на оксид в работната зона на електрода.
4) WY-20 (тъмносин върха) с добавяне на итриев диоксид (2%).
Медта се произвежда в постоянен ток, титан (сплави) и стомана – неръждаема, въглерод, нисколегирана. Добавката на итрий подобрява стабилността на дъгата при всички настоящи условия.
5) WZ-8 (бяла маркировка) – циркониев оксид (0.8%).
За заваряване с променлив ток на алуминий, магнезий и сплави. Работната зона на електродите с цирконий под формата на сфера надвишава други продукти по отношение на текущото натоварване.
6) волфрамови електроди за аргоно дъгова заварка с вградени лантанов оксид:
WL-15 (златист цвят), 1.5% лантанов оксид; WL-20 (код синьо), 2% лантан; WR-2 (тюркоазен връх) – лантанов оксид (1.4%).
Продуктите с лантанов оксид имат лесен старт и стабилна дъга, металните изгаряния са минимални, намаленото износване на работната зона на електрода. Те се използват за всички видове стомани и сплави.
Размери и цени на електродите:
- дължина – 175 мм;
- диаметър от 1 до 5 mm.
Най-популярните диаметри са 1.6-2.5 мм.
Цената на волфрамовите продукти зависи от производителя, марката и диаметъра на електрода.
Цената на WL-15 от Китай (1,0 мм, универсален) – 40 рубли. Германският продукт TBi D (3,0 мм, червен за неръждаема стомана) ще струва 340 рубли. За китайския WT-20 (5,0 мм, червен за неръждаема стомана) ще трябва да плати 900 рубли.
Как правилно да изострят волфрамовите продукти
Преди да работят, електродите за заваряване с аргон се почистват. За да се получи правилната дължина на смилане, аргоновете препоръчват проста формула: умножете диаметъра на електрода с 2,5.
Например, умножаваме диаметъра с 3.2 мм по 2.5 и получаваме дължината на смилане 8 мм (фигура по-горе).
При заваряване на алуминий с променлив ток се образува топка от волфрамов продукт от CAM. Особено, за да заличим електрода, да направим полукълбо – не е необходимо.
Електродът се притиска като молив. Ако се изострят, рисковете от абразиви ще създадат пречки за стабилна дъга.
За да се изостри, е възможно от шмиргел или от българския, въртящ се продукт в ръцете. За равномерно заточване, пръчката може да се фиксира в гнездото на отвертка или електрическа пробивна машина, като се постави малка скорост на въртене.
За безопасността носете маска, която предпазва дихателната система от прах.
видео:
Автоматизация на процеса на смилане
Предлагат се специални машини за заточване на волфрамови електроди за заваряване с аргон. Комплектът включва – удароустойчива кутия за съхранение на устройството, електрическа машина, устройство за фиксиране на електрода в държача.
Устройството на устройството включва:
- абразивен диамантен диск с едностранно покритие;
- коригиране на броя на революциите;
- филтър за фино диспергиран волфрамов прах;
- Настройка на ъгъла на заточване от 15 до 180 градуса.
Тези, които желаят да закупят това устройство за домашна употреба.
видео:
PS В процеса на практикуване предпочитате любимите марки електроди, които ще използвате най-често.